August 2019

July 2019

June 2019

May 2019

April 2019

March 2019

Feb 2019

Jan 2019

Dec 2018

Nov 2018

Oct 2018

Sep 2018

Aug 2018

Jul 2018

Jun 2018

May 2018

Apr 2018

Mar 2018

Nov 2017

Feb 2017

Jan 2017

Dec 2016

DOTY 2016
MATCH NIGHT RESULTS

Match Night Results August 2019

Judge: Ruth Perrett

Best Puppy in Match – Tony & Bev Drinkwaters Irish Setter “Brabrook Spring Blossom”
Reserve Best Puppy in Match – Val Jones Rottweiler “Oleariea Western Girl from Westfalen”

Best Yearling in Match – Robin Spencer’s Borzoi “Donski Neureau”
Reserve Best Yearling in Match – Erin Simcock's Cocker Spaniel “Keaiteen Gentle Lavender

Best Veteran in Match – Lynne Bradley’s Pointer “Teisgol King Alfred at Dappledawn”
Reserve Best Veteran N/A

Best Adult In Match – Linda Owens Lhasa Apso “Viewtop Mistic Black Knight at Gatchinyo”
Reserve Best Adult in Match - Val Jones Rottweiler “Westfalen Hot Fuzz”

Best in Match “Viewtop Mistic Black Knight at Gatchinyo”


Number of dogs in Match: 19

July 2019

Match Night Results July 2019

Judge: Margaret Riley

Best Puppy in Match: Rachael Slaughters Newfoundland “Bridgestone Lions Paw”
Reserve Best Puppy in Match: Jane Whiteheads Min. Poodle “Jayandri Alexander”

Best Yearling in Match: Linda Owens Lhasa Apso “Belazieths Code Red at Gatchinyo”
Reserve Best Yearling in Match: Christine Staffs Flatcoated Retriever “Bonnyhilbrae Lasting Joy”

Best Veteran in Match: Brenda Piears Cardigan Corgi “Tyci Brenhines Briallen”
Reserve Best Veteran in Match: Linda Owens Lhasa Apso “Faerdorn Hold onto Love at Gatchinyo”

Best Adult in Match: Tony & Bev. Drinkwaters Irish Setter “Brabrook Whispered”
Reserve Best Adult in Match: Daniel O’Leary’s Pug “Sephina Made you Look” JW

Best in Match: “Bridgestone Lions Paw”

Number of dogs entered in Match: 18

June 2019

Match Night Results June 2019

Judge: Lady Lynda Billinghurst

Best Puppy In Match - Jan Groves Newfoundland "Bridgestone Loch Lomand"
Reserve Best Puppy In Match - Molly McConkeys Whippet "Barmoll Butterfly Flip"

Best Yearling In Match
- Ruth Shentons Whippet “Alysandos Blue Sky Sunshine”
Reserve Best Yearling in Match – Jackey Williams English Setter “Skippet Sky Full of Stars”

Best Veteran in Match – Lyn Bradleys Pointer “Teisgol Lady Penelope”
Reserve Best Veteran in Match – Brenda Piears Cardigan Corgi “Tyci Brenhines Briallen”

Best Adult in Match
– Linda Owens Lhasa Apso “Belazieths Code Red at Gatchinyo”
Reserve Best Adult in Match – Christine Staffs Flat Coated Retriever “Bonnyhilbrae Ebony Silk”

Best in Match “Bridgestone Loch Lomond”

Number of dogs in Match: 17

May 2019

Match Night Results May 2019

Judge: Carolyn Jenkins

Best Puppy in Match
– Jan Groves Newfoundland “Bridgestone Loch Lomand (AI)
Reserve Best Puppy in Match – Erin Simcocks Cocker Spaniel “Kenaiteen Gentle Lavender”

Best Yearling in Match – Linda Owen’s Lhasa Apso “Belazeiths Code Red at Gatchinyo”

Reserve Best Yearling in Match - Daniel O’Leary’s Pug “Sephina Made You Look” JW

Best Adult in Match – John & Eileen Clare’s Mini W/H Dachshund “Lordscairnie Love God”

Reserve Best Adult in Match – Les Wilkinson’s English Setter “Victoriaview Red Hot Poker”

Best in Match “Lordscairnie Love God”


Number of dogs attending the Match 14.

April 2019 Match Night Results April 2019

Judge: Bill Molton


Best Puppy In Match: Jenny Ward’s Lagotto “Kantrace Viking Invader” 

Reserve Best Puppy in Match:  Val Jone’s Rottweiler “Olearia Western Girl from Westfalen” 

 

Best Yearling in Match:  Amanda Hallings Cesky Terrier “Grancer Slavny Sandor” 

Reserve Best Yearling in Match:  Linda Owen’s Lhasa Apso “Belazieth’s Code Red at Gatchinyo 

 

Best Veteran:   None 

Reserve Best Veteran:   None 

 

Best Adult in Match:   Pam Wooden’s Golden Retriever “Salako Heart of Gold” 

Reserve Best Adult in Match:  Ann McGuigan’s  Mini Shorthaired Dachshund “Tythe Cest Le Vie” 


Unregistered Special Class: Sheila Galvin’s Borzoi “Wooster 


Best in Match: “Salako Heart of Gold”

Number of dogs attending the Match: 22 


March 2019

Match Night Results March 2019
Judge: Malinda Thomas

Best Puppy in Match: Val Jones “Olearia Western Girl from Westfalea”
Reserve Best Puppy in Match: Diane Edwards & Gemma Bradley “Mopszawawas Freddie”

Best Yearling in Match:
Jim & Jean Thomas “Kassava Newsflash”
Reserve Best Yearling in Match:
Amy Baranzeck “Villenell’s Cream Crush”

Best Veteran in Match: Molly McConkey “Barmoll Baroness”

Best Adult in Match: Pam Wooden “Salako Heart of Gold”
Reserve Best Adult in Match:
Angela prior Cooper “Silvae Keynote”

Best in Match “Barmoll Baroness”

Number of dogs entered in Match: 23

Feb 2019 Match Night Results February 2019

Judge: Paula Brooks

Best Puppy in Match: Polly Edwards Toy Poodle “Mousenatch Dark Elfin”
Reserve Best Puppy in Match: Erin Simcocks Cocker Spaniel “Kencuteen Gentle Lavender”

Best Yearling in Match: Linda Owens Lhasa Apso “Belazieth’s Code Red at Gatchinyo”
Reserve Best Yearling in Match: Jackey Williams English Setter “Skippit Sky Full of Stars”

Best Veteran in Match: Lynne Bradley’s Pointer “Teisgol Lady Penelope”
Reserve Best Veteran in Match: Pam Wooden’s Golden Retriever “Salako Smooth Operator”

Best Adult in Match: Angela Prior Cooper’s Wire Haired Dachshund “Silvae Keynote”
Reserve Best Adult in Match: Ann McGuigan’s Smooth Dachshund “Tythe Cest Le Vie”

Best in Match “Belazieth’s Code Red at Gatchinyo”

Number of dogs entered in Match: 25

Jan 2019

Match Results January 2019

Judge: Faith Earl

Best In Match:  “Drakesleat Helen Back to Mabellene”

Best Puppy In Match: Dan O’Leary’s Pug “Mopszawawas Freddie”
Reserve Best Puppy In Match: Val Jones Rottweiler “Oleria Western Girl from Westfalen”
Best Yearling In Match: John & Eileen Clare’s W/H Dachshund “Drakesleat Helen Back to Mabellene”
Reserve Best Yearling In Match: Amy Baranzeck’s Pomeranian “Villenelles Cream Crush”
Best Adult In Match: Pam Wooden’s Golden Retriever “Salako Heart of Gold”
Reserve Best Adult In Match: Christine Staff’s Flat coated Retriever “Bonnyhillbrae Ebony Silk”

Number of dogs attending match: 18

Dec 2018

 

 

 

“Dog of the Year 2018”

Judge: Linda Hughes (Candease)

Best Puppy of the Year: Linda Owen’s Lhasa Apso “Belazieths Code Red at Gatchinyo”
Best Yearling of the Year: Amanda Halling’s Cesky Terrier “Grancek Slavny Sandor”
 
 
 
Best Veteran of the Year: Lynn Bradley’s Pointer “Teisgol Lady Penelope”
Best Adult of the Year: Amy Baranzeck’s Long Coat Chihuahua “Capevidle Licence to Thrill”
Dog of the Year for 2018 “Capevidle Licence to Thrill”
Reserve Dog of the Year “Belazieths Code Red at Gatchinyo”

Match Night Results November 2018
Judge: Jean Denton (Warwell)

Puppy Walk (non competitive): Daniel O’Leary’s Pug “Mopszawawas Freddie”

Best Puppy in Match: Ruth Jones Australian Terrier “Wyeafon Chinese Whispers”
Reserve Best Puppy in Match: Grace Williams Cocker Spaniel “Clavaire Pokerface”

Best Veteran in Match: Pam Wooden’s Golden Retriever “Salako Chantilly Lace”


Unregistered: Sheila Gavin’s Staffordshire Bull Terrier “Charlie”


Best Yearling in Match: Ruth Shenton’s Whippet “Alysandos Blue Sky Sunshine”

Reserve Best Yearling in Match: Jackey William’s English Setter “Skippit Sky Full of Stars”

Best Adult in Match: Brenda Piears Cardigan Corgi “Tyci Brenhines Briallen”

Reserve Best Adult in Match: Les Wilkinson’s English Setter “Victoriaview Red Hot Poker”

Best In Match: “Alysandos Blue Sky Sunshine”

Match Results - 17th October 2018
Judge :  David Nightingale (Knowbury)
Best Puppy in Match:  Linda Owen’s Lhasa Apso “Belazieths Code Red at Gatchinyo”
Reserve Best Puppy In Match: John & Eileen Clare’s Mini W/H Dachshund “Drakesleat Helen Back to Mabellene”
Best In Match & Best Yearling in Match: Jackey Williams English Setter “Skippit Sky Full of Stars”
Reserve Best Yearling in Match: Amanda Halling’s Cesky Terrier “Grancek Slavny Sandor”
Best Adult in Match: Christine Staff’s Flat coated Retriever “Bonnyhilbrae Ebony Silk”
Reserve Best Adult in Match: Brenda Piears Cardigan Corgi “Tyci Brenhines Briallen”

 

September 19th 2018
Judge: Sandra Allen ( Fivevalleys) 
Best In Match: Lynne Bradley's Pointer Teisol Lady Penelope
Best Puppy In Match: Linda Owens’s Lhasa Apso “ Belazieths Code Red at Gatchinyo”
Reserve Best Puppy in Match: Amy Baranzeck’s Pomeranian “Villenelle’s Cream Crush
Best Yearling in Match: Amanda Halling’s Cesky Terrier “Grancek Slavny Sandor”

Reserve Best Yearling in Match: Ruth Shenton’s Whippet “Alysundos Blue Sky Sunshine”

Best Veteran in Match: Lynne Bradley’s Pointer “Teisol Lady Penelope”

Best Adult in Match: Angela Prior Cooper’s W/H Dachshund “Silvae Keynote”

Reserve Best Adult in Match:  Linda Owen’s Lhasa Apso “Viewtop Mystic Black Night at Gatchinyo”

15th August 2018 
Judge: Sue Carter (Woodacre Beardies) 
Best Puppy In MatchAmy Baranzek’s Pomeranian “Villenelle’s Cream Crush"
Reserve Best Puppy In MatchRachel Drinkwater’s Irish Setter “Brabrook Fancy Girl”
Best Yearling in MatchDaniel O Leary’s Pug “Sephina Made you Look”
Reserve Best Yearling in Match: Jackey William’s English Setter “Skippit Sky Full of Stars”
Best Veteran in MatchLynne Bradley’s Pointer “Teisgol Lady Penelope"
 
Best Adult & Best in MatchTony & Bev Drinkwater’s Irish Setter “ Brabrook Rosealee”

Reserve Best Adult in Match: Angela Prior Cooper’s W/H Dachshund “Silvae Keynote”

 

 

July 2018 Judge: Susan Whitehead (Burnhead)
Best Puppy In Match:
Amy Baranzecks Pomeranian “Villenelles Cream Crush”
Reserve Best Puppy In Match: John & Eileen Clare’s Mini W/H Dachshund “Drakesleat Helen Back to Mabellene'' 
Best Yearling in Match: L. Carters Lhasa Apso “Zanamop Wild Honey of Vowchurch" 
Reserve Best Yearling in Match: Sabina Bettons Hungarian Vizla “Nuskarina Bartof”
Best Veteran in Match:  L .Bradleys  Pointer “Teigol Lady Penelope
Reserve Best Veteran in Match: Simone Lush’s Keeshond “Buchkees Love in the Mist”
Best Adult & Best in Match:  Ann McGuigan's Mini Smooth Dachshund “Tythe Cest Le Vie”
Reserve Best Adult in Match:  P. Wooden's Golden Retriever “Salako Heart of Gold”
Best in Match:  “Tythe Cest Le Vie”

 

20th JUNE 2018
Judge  Joy Mohoney (Yanjoy
)

Best Puppy in Match:  Jenny Gants Smooth Collie “Cownbred Night of Dreams”
Reserve Best Puppy in Match:  Grace Williams Cocker Spaniel “Clavaire Pokerface”
Best Yearling & Best in Match:  Tony & Bevs Irish Setter “Brabrook Whispered”
Reserve Best Yearling in Match:  Amanda Hallings Cesky Terrier “Grancek Slavny Sandor”
Best Veteran in Match: Simone Lush s Keeshond “ Buchkees Love in the Mist”
Adult in Match:  Pam Wooden's Golden Retriever “Salako Heart of Gold”
Reserve Best Adult in Match:  Amy Baranzeck's Long Coat Chihuahua “Capevidle Licence to Thrill”
Best in Match - “ Brabrook Whispered.”

16 May 2018
Judged by Marion Reeves (Baywillow). 
Best Puppy in Match:  Daniel O'Leary's Pug “Sephina Made you Look”
Reserve Best puppy in Match:  Sarah Rees Cavalier King Charles Spaniel “Embeth Wish Maker”
Best Yearling in Match:  Amanda Halling's Cesky Terrier “Grancek Slavny Sandor” 
Reserve Best Yearling in Match:  Angela Prior Cooper's Standard Wire Haired Dachshund “Silvae Keynote”
Best Veteran & Best In Match:  Lynne Bradley's Pointer “Teisgol King Alfred at Dapple Dawn”
Best Adult in Match:  Amy Baranzeck's  Long Coat Chihuahua “Capevidle License to Thrill” 
Reserve Best Adult in Match:  R & J Spencer's Cavalier King Charles Spaniel “Jamesbonny Spencer Tracey”

19 April 2018
Judge:
Malcolm Bevan (Stowledge)

Best Puppy In Match - Sarah Rees Cavalier King Charles Spaniel "Embeth Wishmaker"
Reserve Best Puppy In Match - Jacky Williams English Setter "Skippit Sky Full of Stars
Best Yearling In Match - Lorrain Carters Lhasa Apso "Zanamop Wild Honey of Vowchurch"
Reserve Best Yearling In Match - Amanda Hallings Cesky Terrier "Grancek Slavny Sandor"
Best Veteran In Match - Tony & Bevs Irish Setter "Brabrook She's All Style"
Best Adult & Best In Match - Lynne Bradley's Pointer "Dappledawn Jack Flash"
Reserve Best Adult In Match - Lorraine Carter's Lhasa Apso "Zanamop Trader Jack at Vowchurch"


                                               

15 March 2018
Judge: Dawn Godsall (Neverland). 

Best Puppy In Match & Best In Match : Daniel O'Leary's Pug “Sephina Made You Look”
Reserve Best Puppy In Match : Tricia Churchill's Afghan Hound “Joneca Inferno Under Afrikamoon 
Best Yearling In Match :  Linda Owen's Lhasa Apso “Gatchinyo Dottie-Dot”
Reserve Best Yearling In Match : Tony & Bev Drinkwater's Irish Setter “Brabrook Rosielee” 
Best Veteran In Match : Tony & Bev Drinkwater's Irish Setter “Brabrook Shesall Style”
Best Adult In Match : Linda Owen's Lhasa Apso “Viewtop Mystic Black Night at Gatchinyo”
Reserve Best Adult In Match : Simone Lush's Keeshond “Gallowtree Tassel at Ednaaron”
Best In Match “Sephina Made You Look”

 

 

15th November 2017
Judge: 
Caroline Mann.  
Best Puppy:  Mary Cunningham's CKCS “Verheyen Heike"
Reserve Best Puppy:  Joanne Walls Vizsla “Rioseg Mandarin of Perllanside”
Best Yearling & Best In Match:  Daniel O'Leary's Pug “Eastonite Wilmapops”
Reserve Best Yearling:  Robin Spencer's CKCS “Jamesbonny Spencer Tracy”
Best Veteran:  Lynne Bradley's Pointer “Teisgol King Alfred at Dappledawn”
Reserve Best Veteran:  Ruth Jones Australian Terrier “Silhill Blue Moon Over Wyeafon”
Best Adult: Tony & Bevs Irish Setter “Brabrook Shazalazazoo”
Reserve Best Adult:  Anne McGuigan's Mini Smooth Dachshund “Thyth C'est La Vie"
Unregistered Class: Ann McGuigan's Peke/Terrier “Rosie” 

 

17 February 2017
Judge 
 Joyce Burford (Heleview)

Best Puppy & Best in Match – Ann & Tracey McGuigans, Chinese Crested “Douchias To Cute To Scare At Annamac”
Reserve Best Puppy in Match – Jenny Wards Lagotto “Timtaurn Tap Dancer”
Best Yearling in Match – Daniel O’Leary’s Pug “Eastnite Nalapoos”
Reserve Best Yearling in Match – Val Jones Rottweiler “Westfalen Hot Fuzz”
Best Adult in Match – Brenda Piears, Cardigan Corgi “Tyci Daioni”
Reserve Best Adult in Match – Bev & Tony Drinkwaters Irish Setter “Brabrook Boom Shacalaca”

Judge- Mrs.  Dilys Watts (Worcestershire).

Best Puppy & Best In Match – Val Jones, Rottweiler -“Westfalen Hot Fuzz”
Reserve Best Puppy –Bev. & Tony Drinkwater,  Irish Setter “Brabrook Rosielee”
Best Adult – Brenda Piers, Cardigan Corgi “Tyci Brenhines Briallen”
Reserve Best Adult – Ann McGuigan,Smooth Haired Mini Dachshund- “Thyme C’est Le Vie”

 14 December 2016
Judge Howard Ogden (Beauview)

Best Adult and Best in Match Christine Staff's Flat Coated Retriever - Bonnyhilbrae Ebony Silk
Reserve Adult Simone Lush's Keeshond - Gallowtree Tassel.
Best Puppy in Match Tony and Bev Drinkwater’s Irish Setter - Brabrook Whisper
Reserve Best Puppy in Match Sandy Glithero and Rachel Philo's Whippet Layways Northern Lights



 

Dog of the Year 2016
Judge Howard Ogden 
Best Veteran and Best Dog of the Year - Ann Mcguigans Chinese Crested Annamac Fairytail
Best Adult of Year Lorraine Carter's Lhasa Apso - Zanamop Trader Jack at Vowchurch
Best Puppy of the Year Mandy Devereux & Doreen Richardsons Lhasa Apso Belazieth Jack of Hearts
 
16 items total 1  2 

HOME
TRAINING PROGRAMME
MATCH NIGHT RESULTS
ABOUT SHOWING
CONTACT US
LINKS